top of page
Search

Online Terapi Nedir?· Online terapi; daha önceden de var olan, pandemi nedeniyle daha sık kullanılmaya başlanan ve gelecekte de kullanılması öngörülen bir terapi biçimidir.

· Hayatımıza teknolojinin girmesiyle beraber yaşam hızla değişmekte ve gelişmektedir. Buna bağlı olarak insanlarla iletişim araçları da gelişim göstermiş ve çalışma stilleri de buna uyum sağlamıştır.

· Online terapi sayesinde birçok başarılı uzmana herhangi bir şehirden ulaşabilme fırsatı sağlanmış, ayrıca yüz yüze terapideki bahanelerini ortadan kaldırmıştır.

· Terapi uzun ve bazen zorlu bir yolculuktur. Terapist destekçi olsa da danışanın kendi adımlarını atması beklenir. Bu yolda bazen yoğunluk, evden çıkmada isteksizlik, ulaşım zorlukları da eklenince terapi sekteye uğrayabilmektedir. Fakat online terapi bunların önüne geçmiş ve avantaj sağlamıştır.

· Online terapi’de kullanılan teknikler yüz yüze terapiden farksızdır. Hatta çocuk ve ergen alanında çalışan psikologlar için çok çeşitli materyal kaynakları online terapi sayesinde kullanılabilmektedir.

· Ülkelerinde Türkçe konuşan terapist bulmakta zorlanan ve yurtdışında yaşayan danışanlarımız için de bir olanaktır.

· Online terapinin kişiye uygunluğu ise bir diğer önemli meseledir. İntihar düşünceleri, psikoz gibi anlık müdahale gerektiren durumlarda ilk önerimiz yüz yüze terapidir.

· Ayrıca internet ve kendine özel bir alan ayrılmasının gerekliliği online terapide önemli meselelerdir. Bu koşullar sağlandığında verimli bir şekilde terapi gerçekleşebilmektedir.


488 views2 comments

Recent Posts

See All
bottom of page