top of page
Search

Çalışan Ebeveyn ve Çocuk İlişkisi


Günümüzde birçok ebeveyn çocuklarına daha iyi yaşam koşulları sunmak, eğitim giderlerini karşılayabilmek ve aile olarak huzurlu olabilmek adına çalışmaktadır. Fakat tüm bunlar yanında anne ve babalar iş yerinde birçok stres altında kalmakta, yorulmakta ve eve döndüklerinde çocuklarıyla ilgilenecek enerjileri kalmamaktadır. Ebeveynler, çocuğu ile yeterli zaman geçirememe, gün içerisinde çocuğun bakımını başka birinin üstlenmesi ve bunların yanında getireceği sonuçlara yönelik birçok kaygı taşımaktadır.

Bu bilgilerin ışığında birçok araştırma ‘çalışan ebeveyn olma ve çocuk ilişkileri’ konusunu ele almıştır. Yapılan araştırmalar, bu konu ile ilgili ebeveyn tutumlarının değişkenlik gösterdiğini göstermekte, bunun yanında çalışan veya çalışmayan ebeveynlerin çocukları ile olan ilişkilerinde bir farklılaşma olmadığı görülmektedir. Burada asıl nokta birlikte kaliteli zaman geçirebilmek ve ebeveyn olarak tutum ve davranışlara dikkat etmektir.

Çalışan ebeveyn ve çocuk ilişkisini desteklemek adına neler yapılabilir?

1. Kendinize yüklenmeyin, her ebeveyn önce bir insandır ve hiçbir insan mükemmel değildir.

2. Çocuğunuzla aile saatleri yapın. Birlikte sizin de keyif alacağınız aktiviteler içeren bir saat olsun.

3. Planladığınız aile zamanını düzenli olarak gerçekleştirin ve bu zamanı ‘aile zamanı, aile saati’ gibi çocuğunuzla birlikte isimlendirin.

4. Telefon, televizyon vb. ekranları kapatın ve aile saatinizde sadece birbirinizle ilgilenin.

5. Kendi stres seviyenizi düzenlemek adına en azından haftada bir saat kendinize zaman ayırın. Mutlu bir ebeveyn mutlu bir çocuk gelişimi getirecektir.

6. Her ebeveynin yapması gerektiği gibi kabul edilmeyen davranışlara sınır koyun, kabul edilebilir olanları pekiştirin.

7. Çalıştığınız ve gün içerisinde çocuğunuzla ilgilenemediğiniz için kendinizi suçlamayın ve bu duygudan dolayı sınırları esnetmeyin. Ebeveyn olarak onun için en iyisini düşünen kişi sizsiniz. Bunun yerine çocuğunuza yönelik davranışlarınızı düzenlemeye çabalayın.

8. Dengeli ebeveynlik tutumlarını benimseyin.

9. Onu sevdiğinizi dile getirmekten ve davranışlarınızla göstermekten çekinmeyin.

15 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page